BIURO KONSTRUKCYJNE

Ekspertyza budynku technicznego - zmiana poziomu wody gruntowej istotnym czynnikiem wpływającym na zużycie budynku

26 marca 2025

Przedmiot opracowania

Przedmiotem opracowania była ekspertyza techniczna budynku zlokalizowanego w południowej Polsce. Celem analizy była ocena stanu technicznego obiektu oraz określenie możliwości i zasadności jego remontu. Budynek został wybudowany w latach 60. XX wieku.

Konstrukcja budynku

Budynek posiada masywną konstrukcję. Strop wykonano jako płytę żelbetową monolityczną o grubości 10 cm, zbrojoną prętami ze stali gładkiej o średnicy 8 mm. Płyta jest powiązana z wieńcami żelbetowymi, które usztywniają ściany murowane.

Konstrukcję pionową stanowią ściany murowane o grubości 38 cm (widoczne odsłonięte cegły kratówki na zaprawie cementowo-wapiennej). Na zewnątrz wykonano grubowarstwowy tynk.

Fundamenty i izolacje

Poziom terenu znajduje się 10 cm poniżej poziomu posadzki. Budynek posadowiono na betonowych fundamentach o szerokości 25 cm. Projektowy poziom posadowienia wynosi 1,20 m i jest głębszy niż głębokość przemarzania gruntu (1,00 m). Jako izolację przeciwwodną zastosowano papę na dachu oraz izolację poziomą w postaci papy jutowej pod ścianami murowanymi i posadzką. Izolację pionową fundamentów wykonano z powłoki bitumicznej (Bitizol/Abizol).

Wyposażenie techniczne

W pomieszczeniu pompowni znajdują się dwie pompy osadzone na betonowych cokołach o wysokości 18 cm. Dach budynku został ocieplony styropianem o łącznej grubości 10 cm (2x5 cm), a pomieszczenie hydroforu docieplono styropianem o grubości 5 cm od wewnątrz. Pod pompownią zlokalizowany jest buforowy zbiornik żelbetowy ze ścianami oporowymi od strony południowej. Pod pomieszczeniem hydroforu znajduje się koryto powodziowe, w świetle którego zastosowano bruk z kruszywa łamanego pod fragmentem ściany południowej. W pierwotnym projekcie stan powodziowy określono na około 40 cm poniżej poziomu terenu (50 cm poniżej posadzki).

Zalanie budynku i uszkodzenia

W wyniku nagłego i intensywnego zjawiska atmosferycznego, obejmującego silne opady deszczu i wichurę, doszło do zalania budynku. Woda sięgała około 65 cm ponad poziom terenu, co spowodowało znaczne uszkodzenia konstrukcji.

Stan techniczny budynku

Przeprowadzona ekspertyza wykazała, że budynek znajduje się w złym stanie technicznym. Konstrukcja jest naruszona, przesiąknięta wodą i zawilgocona, a także wykazuje oznaki korozji biologicznej. Fundamenty są w złym stanie, w ścianach występują ponadnormatywne zarysowania, a ściana pompowni jest odchylona od pionu. Konstrukcja stropu jest uszkodzona, stan izolacji jest zły lub niektóre warstwy izolacji w ogóle nie występują. Występują przecieki w dachu, a fundamenty pod pompy są zużyte.

Analiza zużycia technicznego

Analiza zużycia technicznego została przeprowadzona metodą Rossa oraz metodą średnioważonego zużycia technicznego. Budynek wykazuje zużycie na poziomie około 70%. Stwierdzono również zużycie funkcjonalne i środowiskowe na poziomie 4 oraz zużycie konstrukcji w przedziale 3-4.

Czynniki przyspieszające degradację

Istotnym czynnikiem przyspieszającym degradację budynku było podniesienie się poziomu wód gruntowych i okresowe zalewanie posadzki, która znajduje się jedynie 10 cm powyżej poziomu terenu. W wyniku ostatniego zdarzenia budynek został zalany wodą, której poziom o 105 cm przekroczył poziom wody powodziowej określony w latach 60. XX wieku.

biuro@forseeds.pl

+48 506 707 101

/ Website created in white label responsive website builder WebWave/ © 2025 Marcin Smętek All rights reserved/