BIURO KONSTRUKCYJNE

Ekspertyza przyczyn  zarysowania ścian garażu osiedla mieszkaniowego

15 marca 2025

Ekspertyza przyczyn zarysowania żelbetowych ścian garażu podziemnego

Wprowadzenie

Celem przeprowadzonej ekspertyzy była analiza przyczyn powstania rys w żelbetowych ścianach zewnętrznych garażu podziemnego w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w województwie Śląskim. Analiza obejmowała częściowo zrealizowane osiedle mieszkaniowe o powierzchni użytkowej około 32 000 m2, składające się z czterech budynków mieszkalnych, każdy o pięciu kondygnacjach nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej przeznaczonej na garaż.

Charakterystyka konstrukcji

Każdy z budynków stanowił odrębny segment o wymiarach w rzucie maksymalnie do około 60 m x 80 m. Zastosowano technologię izolacji bezpowłokowej (tzw. biała wanna), w której przegrodą zabezpieczającą przed napływem wody jest sam beton zbrojony. Fundamenty wykonano w postaci płyt fundamentowych o grubości 60 cm, natomiast ściany zewnętrzne grubości 24 cm. Do realizacji zastosowano beton wodoszczelny klasy C30/37, oparty na cemencie CEM III/A 42,5 N oraz CEM II/B-M(S-V) 42,5 N, przy czym stosowano oddzielne receptury dla okresów letnich i zimowych. Z uwagi na szczelność dopuszczono projektową rozwartość rysy 0,2mm.

Obserwacje i analiza uszkodzeń

W dolnej części ścian zaobserwowano cieknące skrośne rysy o rozwartości przekraczającej 0,2 mm. Ponadto, na całej wysokości ścian zaobserwowano suche, pionowe rysy o rozwartości mniejszej niż 0,2 mm.

Analiza przyczyn zarysowań

Przeprowadzono szczegółową analizę obejmującą ocenę poprawności założeń projektowych, rozstawu profili rysująco-uszczelniających, czasowego przesunięcia betonowania poszczególnych sekcji płyty fundamentowej i ścian, a także analizę obliczeniową wymaganego zbrojenia w pierwszym i drugim terminie krytycznym według Eurokodu oraz z uwzględnieniem uzupełnień niemieckich norm DIN. Dodatkowo wykonano obliczenia zbrojenia dla sekcji ściany z uwzględnieniem zarysowania (analiza nieliniowa) oraz zweryfikowano ocenę możliwości wystąpienia zjawiska „samoleczenia” rys na skutek wytrącania z betonu węglanu wapnia.

Podsumowanie

Analiza obliczeniowa wykazała, że główną przyczyną powstania rys skrośnych w dolnej strefie ścian była niska gęstość zastosowanego zbrojenia podłużnego (∅ 12 mm co 20 cm). Z uwagi na ten fakt zalecono strefowe zagęszczenie zbrojenia w kolejnych etapach budowy. Stwierdzono również, że pionowe rysy o rozwartości mniejszej niż 0,2 mm są rezultatem przesunięcia profilu rysująco-uszczelniającego względem wykonanej fazy. W ekspertyzie przedstawiono też zalecenia naprawcze.

biuro@forseeds.pl

+48 506 707 101

/ Website created in white label responsive website builder WebWave/ © 2025 Marcin Smętek All rights reserved/